Su Mercimeği

Su mercimeği veya bilimsel adıyla Lemna minor, Lemna cinsindeki sucul tatlı su bitkisidir. Yılanyastığıgiller familyasına monofiletik olan Lemnaceae alt familyasına aittir: L.minor, hayvan yemi, biyoremedidatör, atık sudaki besinlerin geri kazanımı ve diğer uygulamalar için kullanılmaktadır Ayrıca, sudaki Pb, Cu, Zn ve As gibi ağır metalleri çok verimli bir şekilde beslenerek azaltığı bilinir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239581/060520230127141.jpg[/IMG]

Balıkların yuva yapmaları için ideal bir ortam oluşturur. Yavru balıkların saklanmaları için ve bitkisel olarak beslenmeleri için çok uygundur.
Ayrıca, Su mercimekleri sularda temizlik amaçlı kullanıldıktan sonra hasat edilerek; hayvan yemi, biyoyakıt ve toprak iyileştirici olarak değerlendirilebilir.
Akvaryumda doğal bir [B]gölgeleme[/B] yaparlar ve çok daha dekoratif bir ortam yaratırlar. Özellikle üstü açık akvaryumlarda tercih edilirler. Uygun ortamı bulduklarında çok hızlı yayılırlar.
Karides Akvaryumları için oldukça tercih edilir ters bir şekilde üstünde tutunan karidesleri izlemesi çok keyif vericidir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/239581/060520230134391.jpg[/IMG]

[B]Genel Bilgiler :[/B]

[K]Habitat[/K]: Kozmopolit
[K]Genişlik[/K]: 0.2 - 1.5 cm
[K]Sıcaklık[/K]: 5 - 30 °C
[K]Işık İhtiyacı[/K]: Yüksek
[K]Su Sertliği Toleransı[/K]: 1 - 20
[K]pH Toleransı[/K]: 4.5 - 9.0
[K]Çoğalım Hızı[/K]: Çok Hızlı (İstilacı)
[K]Bakım İhtiyacı[/K]: Çok Az

Su Mercimeği

Su mercimeği veya bilimsel adıyla Lemna minor, Lemna cinsindeki sucul tatlı su bitkisidir. Yılanyastığıgiller familyasına monofiletik olan Lemnaceae alt familyasına aittir: L.minor, hayvan yemi, biyoremedidatör, atık sudaki besinlerin geri kazanımı v...